W ramach projektu współpracujemy z publicznymi instytucjami kultury, (takimi jak Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Estradą Poznańską, Teatrem Polskim, Teatrem Animacji, Teatrem Nowym, Teatrem Muzycznym, Centrum ICHOT Brama Poznania, itd.) a także podmiotami komercyjnymi.
Szkolimy pracowników wymienionych wyżej instytucji, doradzamy w kontekście dostosowania oferty do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, przeprowadzamy audyty dostępności budynków, stron internetowych oraz przestrzeni wykorzystywanej przez instytucje do prowadzenia działalności kulturalnej. Od 2015 roku przeszkoliliśmy ponad 350 osób, w tym pracowników, wolontariuszy zajmujących się kulturą w naszym kraju.
O nas
Oferujemy merytoryczne wsparcie dla instytucji
i organizacji w Poznaniu.
Fundacja Inicjatyw Społecznych MILI LUDZIE została zarejestrowana w KRS pod nr 0000563833 w czerwcu 2015 roku.
Najważniejsze działania Fundacji z ostatnich lat
-
Projekt “Kultura Dostępna”
-
Projekt “Sport dostępny”
Realizowany we współpracy z Urzędem Miasta Poznania od 2017 r. W ramach projektu przeprowadziliśmy audyty dostępności 15 instytucji sportu na terenie Poznania, przygotowując raporty z rekomendacjami, które następnie zostały przekazane do osób zarządzających poszczególnymi instytucjami. Oprócz tego zorganizowaliśmy szkolenie dla osób na co dzień odpowiadających w ww. Instytucjach za kontakt z klientem. Celem warsztatów było przekazanie wiedzy na temat potrzeb osób z różnymi typami niepełnosprawności, które także uczestniczą w życiu sportowym, zarówno w charakterze widza, jak i uprawiającego daną dyscyplinę sportu.
-
Projekt “Urząd Dostępny”
Realizowany przez Fundację od 2018 roku, również we współpracy z Urzędem Miasta Poznania. Celem projektu jest zwiększenie dostępności jednostek użyteczności publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. Prowadziliśmy audyty dostępności poznańskich urzędów, w tym jednostek Urzędu Miasta Poznania, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego, ZUS, Urzędu Skarbowego, itp. Poza audytami prowadziliśmy cykl szkoleń dla pracowników instytucji użyteczności publicznej na terenie Poznania – m.in. dla Zarządu Dróg Miejskich, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, itp. Efektem warsztatów było zwiększenie wiedzy na temat niepełnosprawności, poznanie zasad savoir – vivre wobec osób z różnymi dysfunkcjami, a także wsparcie merytoryczne związane z dostosowaniem przestrzeni budynków do potrzeba osób z niepełnosprawnościami.
-
Projekt “Kinoteatr Dostępny”
Realizowany przez Fundację od 2016 roku. Jego głównym celem jest zwiększenie liczby widzów z różnymi typami niepełnosprawności, korzystających z oferty kin i teatrów w Wielkopolsce. W trakcie realizacji projektu przygotowaliśmy audiodeskrypcję (werbalną prezentację treści wizualnych) i tłumaczenie na polski język migowy (w formie napisów oraz tłumacza na żywo) do 13 filmów fabularnych oraz 8 spektakli teatralnych pokazywanych w wielkopolskich teatrach (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Muzyczny, Teatr Nowy, Teatr Animacji, Teatr im . A. Fredry w Gnieźnie). W pokazach filmowych i spektaklach do tej pory wzięło udział ponad 5000 osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa. W ramach realizowanych działań współpracujemy z jednostkami samorządu terytorialnego – Urzędem Miasta Poznania, Samorządem Województwa Wielkopolskiego oraz Urzędem Wojewódzkim. Jednostki dofinansowują nasze działania, a także aktywnie współpracują z nami podczas realizacji działań.
-
Prowadzimy działalność wydawniczą
W 2016 i 2017 roku wydawaliśmy czasopismo “Poznański Kurier Społeczny”, którego odbiorcami były osoby z różnymi niepełnosprawnościami w Poznaniu, a także ich rodziny i opiekunowie. Gazeta ukazała się w łącznym nakładzie 7000 egzemplarzy W 2018 roku Fundacja wydała książkę dla dzieci pt: “Szpitalne potwory”, która docierała na szpitalne oddziały dziecięce i pozwalała oswajać wśród małych pacjentów szpitalne strachy, niepokój, trudny czas rozłąki z najbliższymi. Książka pięknie ilustrowana została napisana przez Zuzannę Halicką, która przeszła trudny etap leczenia nowotworu, opisując sposoby radzenia sobie ze szpitalną traumą. Od 2019 roku Fundacja jest wydawcą “WóTeZetu – Ogólnopolskiego Magazynu Ośrodków Terapii Zajęciowej”, czasopisma docierającego do 4500 osób, uczestników warsztatów terapii zajęciowej w całej Polsce. Czasopismo jest platformą wymiany dobrych praktyk pomiędzy ośrodkami, jest też miejscem publikacji tekstów terapeutów oraz samych osób z niepełnosprawnościami. Czasopismo jest współfinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
-
Projekt szkoleniowy “Instytucja Dostępna dla wszystkich!”
Realizowany w latach 2020-2024. Jego celem było zwiększenie wiedzy pracowników podmiotów publicznych na temat obsługi osób ze szczególnymi potrzebami, a także elementów uniwersalnego projektowania. W 120 szkoleniach, odbywających się na terenie 7 województw (wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubuskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego) wzięło udział łącznie 2556 osób.
-
Szkolenia podwyższające świadomość na temat niepełnosprawności dla pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
W latach 2020 – 2022 Fundacja realizowała w ramach projektu “Dostosowanie budynków oraz oferty dydaktycznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu do potrzeb studentów z niepełnosprawnością”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej przeprowadziliśmy 448 godzin szkoleń.
-
Cykl szkoleń dla kadry dydaktycznej, administracyjnej oraz kierowniczej Collegium Da Vinci w Poznaniu
Cykl odbył się w okresie W okresie X-XII 2022 i obejmował zakres zwiększenia wiedzy na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Szkolenie odbywało się w ramach projektu pn. “Collegium Da Vinci szkołą dla wszystkich. Poprawa dostępności uczelni dla osób z niepełnosprawnościami.”, w ramach dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Łącznie przeprowadzono 120 godzin szkolenia.
-
Cykl szkoleniowy dla Collegium da Vinci w Poznaniu
Fundacja zrealizowała cykl pn. “Uczelnia wobec studentów z zaburzeniami psychicznymi” w wymiarze 32 godzin szkoleniowych w listopadzie 2023 roku
-
Fundacja przeprowadziła 52 audyty dostępności
W okresie 01.01.2021 – 31.12.2022 audyty dostępności obejmowały: część architektoniczną, cyfrową oraz informacyjno-komunikacyjną na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego w całej Polsce.
-
Doradztwo i konsultacje związane z zapewnianiem dostępności dla jednostek samorządu terytorialnego w latach 2022 – 2024
Były to m.in. takie gminy jak: Suchy Las, Ostrów Wielkopolski, Kalisz, Gostyń, Rawicz, Konopiska.
-
Kompleksowy audyt architektoniczny obiektów Collegium da Vinci w Poznaniu
-
Konferencje
Przedstawiciele Fundacji biorą udział w konferencjach branżowych w kraju i za granicą, uczestniczą w konsultacjach społecznych, związanych z tworzeniem prawa, prowadzącego do stosowania standardów dostępności w polskich samorządach. Prezes Fundacji, Marcin Halicki, od 12 lat jest Przewodniczącym Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami. KDO jest ciałem opiniotwórczym i konsultacyjnym Prezydenta Miasta Poznania, zabierającym głos w sprawach istotnych dla mieszkańców Poznania z niepełnosprawnościami. Prezes Fundacji jest także członkiem Zespołu ds. Dostępności Miasta Poznania.
-
W 2018 roku nasza Fundacja otrzymała tytuł INICJATORA w dziedzinie “Kultura”
W konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową w Poznaniu. Tytuł przyznawany jest przez Urząd Miasta Poznania.
Nasz zespół
Marcin Halicki
Dyrektor i konsultant Poznańskiego Centrum Dostępności
Ekspert ds. dostępności, trener, szkoleniowiec. Absolwent socjologii na UAM w Poznaniu, prezes zarządu Fundacji Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie.
Od 1999 roku pracujący na rzecz osób z niepełnosprawnościami w Wielkopolsce.
Od 2012 roku (do teraz) przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami, ciała konsultacyjno-doradczego Prezydenta Miasta Poznania. Osoba członkowska Zespołu ds. Dostępności Miasta Poznania.
Od 2006 roku zaangażowany w organizację dostępnych wydarzeń kulturalnych, w tym pokazów filmowych i spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, napisami dla osób niesłyszących oraz tłumaczeniem na polski język migowy.
Ekspert ds. dostępności w ramach projektów „Dostępna kultura” oraz „Sport Dostępny”, których celem było sprawdzenie pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i starszych budynków i obiektów użyteczności publicznej w Poznaniu. Jako ekspert ds. dostępności współpracował z Najwyższą Izbą Kontroli w 2018 roku.
Współautor „Programu wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w realizacji zadań́ na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w województwie wielkopolskim na lata 2014-2020” (2014)
Współautor „Niezbędnika urzędu dostępnego”, publikacji wydanej przez Fundację Mili Ludzie w 2019 roku, będącej kompendium wiedzy na temat projektowania uniwersalnego i dobrych praktyk związanych z dostępnością przestrzeni (w tym obiektów) dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Autor jednego z zeszytów, wydanych w ramach publikacji „ATLAS DLA KULTURY”, dotyczącego udostępniania wydarzeń kulturalnych (w tym wypadku filmów w kinach) osobom z różnymi niepełnosprawnościami i osobom starszym.
Trener szkolący przedstawicieli instytucji użyteczności publicznej w zakresie obsługi klienta z niepełnosprawnościami. Od 2016 roku przeszkolił ponad 3000 osób na terenie całego kraju, przedstawicieli i przedstawicielki instytucji użyteczności publicznej, w tym urzędów, banków, instytucji kultury, instytucji sportowych, a także osoby reprezentujące organizacje pozarządowe.
Od 2004 roku redaktor naczelny „WóTeZetu – Ogólnopolskiego Magazynu Ośrodków Terapii Zajęciowej, docierającego do 3 tysięcy osób z niepełnosprawnościami w całym kraju.
Członek kapituły konkursu „Wielkopolska Otwarta na Osoby z Niepełnosprawnościami”, organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a także członek kapituły „Poznań Dostępny”, nagradzającej najbardziej innowacyjne inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Od 2019 członek Grupy Doradczej, ekspert strony pozarządowej w projekcie „Szkolenia dla pracowników sektora transportu zbiorowego w zakresie potrzeb osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami”, realizowanym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego oraz Urzędem Transportu Kolejowego. Jednym z głównych założeń działania jest opracowanie standardów związanych z dostępnością usług transportu zbiorowego dla osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju oraz przeszkolenie 5 tysięcy pracowników sektora transportu zbiorowego z obsługi pasażera z niepełnosprawnościami.
Katarzyna Maćkiewicz
Ekspertka ds. dostępności architektonicznej
Konsultantka, projektantka, szkoleniowiec, współautorka publikacji, biegła sądowa.Absolwentka wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej.
Posiadająca 15letnie doświadczenie w projektowaniu architektonicznym i wykonawstwie oraz uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie architektury.
Od prawie 10 lat związana z tematami w obszarze budownictwa zrównoważonego (posiada uprawnienia LEED AP). W obszarze jej szczególnego zainteresowania w zakresie budownictwa zrównoważonego jest dostępność architektoniczna budynków i przestrzeni miast dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od 2018 roku współpracuje z Fundacją Inicjatyw Społecznych Mili Ludzie. Działając w zakresie związanym z dostępnością architektoniczną, przeprowadza konsultacje projektów dla architektów i projektantów branżowych, audyty dostępności, opiniuje obiekty jako biegła sądowa, prowadzi szkolenia i konsultuje projekty do wniosków o dofinansowania (np. z PFRON czy FENIKS).
Doświadczenie i wiedza związana z wykonawstwem, projektowaniem i zasadami projektowania uniwersalnego pomagają jej w skutecznym analizowaniu problemów i znajdowaniu rozwiązań sprzyjających dostępności.
Niżej wybrane dokonania zawodowe.
Współautorka „Niezbędnika urzędu dostępnego”, publikacji wydanej przez Fundację Mili Ludzie w 2019 roku, będącej kompendium wiedzy na temat projektowania uniwersalnego i dobrych praktyk związanych z dostępnością przestrzeni (w tym obiektów) dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Trenerka szkoląca z zakresu projektowania uniwersalnego. Od 2020 roku przeszkoliła m. in. kadrę wydziału planowania przestrzennego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, koordynatorów dostępności i pracowników urzędów miast i gmin oraz nauczycieli akademickich Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Biegła sądowa powołana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do oceny dostępności.
Wykonawca audytów dostępności architektonicznej i komunikacyjno-informacyjnej dla urzędów miast i gmin (w tym m. in. dla Urzędu Miasta Poznania w 2021 roku), obiektów kultury (np. Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach, Dom Kultury Oskard w Koninie), edukacyjnych (Collegium Da Vinci, szkół sektora publicznego) i mieszkaniowych (Spółdzielnia mieszkaniowa Grunwald w Lesznie).
Konsultant projektów architektonicznych i projektów wielobranżowych w zakresie dostępności architektonicznej (przebudowa Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu, budowa Urzędu Gminy Suchy Las, projekty Wspomaganych Społeczności Mieszkaniowych, przebudowa infrastruktury drogowej w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim).